Адрес : жк. "Обеля" 2 ул. 106 ,3 Сoфия - България тел:02/934 55 55...факс:02/934 55 55...ЧОУ GSM:0894/466995...ЧПГ GSM:0893/696290...Финансов отд. и Детски център GSM:0894/304458 e-mail :sofia@drujba.org

Drujba

ШАХМАТЕН ПРАЗНИК

dr-admin/onecikarilmisgorseller/drjhropen19.JPG

ШАХМАТЕН ПРАЗНИК И СИЛНА КОНКУРЕНЦИЯ СРЕД МАЛКИТЕ СЪСТЕЗАТЕЛИ НА „ХЕРЕЯ-ДРУЖБА ОПЕН“ В СОФИЯ

На 17.02.2019г. в училище „Дружба” в столицата се проведе първият открит турнир по шахмат „Херея-Дружба опен” за деца до 12 години. Отличните условия, осигурени от спонсорите в лицето на СК „Херея“ и ЧУ „Дружба“, привлякоха почти всички млади таланти на България, както и водещи състезатели в тези възрастови групи от Сърбия, Македония и дори Франция! Броят на участвалите 143 състезатели е рекорден за първо издание на подобен турнир у нас. Това е показателно както за популярността на шахмата в столицата, така и за перфектната организация, отличните награди и репутацията на училища „Дружба” като истински приятели на шахмата.

Борбата за наградите бе оспорвана до последния ход. Контролата за игра – ускорен шахмат, придаде изключителен динамизъм и на моменти изходът от партиите се решаваше в последните мигове от отредените на състезателите 12 минути + 5 секунди на ход. Еднолично първото място и купата за победител със стопроцентов резултат от изиграните 7 кръга спечели състезателят на ШК „ЧесБомб“ /Пловдив/ Светлен Иванов, многократен шампион и медалист от първенства на страната. Второто място бе за най-добре представилия се до 10 години Владимир Кононенко от ШК „Славия“ /София/ с 6,5 точки. Трети остана младата надежда на македонския шахмат Антон Златков с 6 точки, колкото имат и следващите го в класирането Димитър Димитров /едва 9-годишен/ и Георги Седмаков. Награди получиха всички медалисти до 6, до 8, до 10 и до 12 години при момичетата и момчетата. Бяха раздадени и парични награди в размер на 1500 лева за първите 8 в генералното класиране и победителите във възрастовите групи. Награждаването се превърна в истински празник за малките шахматисти!

Особен колорит на турнира придаде възможността родители и гости да следят онлайн партиите на първите 6 дъски. За да разберат замислите на своите деца, те бяха подпомагани от гросмайстор Мариан Петров. Неговият професионален коментар, съобразен с емоциите на аудиторията, допринесе за атмосфера на истински шахматен празник.