Ръководството и учители от ЧСУ „ДРУЖБА“ – София бяха гости на официалната церемония по представянето на дигиталния почерк на Г. С. Раковски
Ръководството и учители от ЧСУ „ДРУЖБА“ – София бяха гости на официалната церемония по представянето на дигиталния почерк на Георги Сава Раковски. Директорът Светла Стефанова, зам.-директорът Тодор Петров и класният ръководител на 1. клас Салиха Юмерова бяха сред официалните гости на специалното събитие, организирано от Национална картова и платежна схема (НКПС) във Военна академия „Георги С. Раковски“ в София.
По време на събитието беше представен дигиталният почерк на един от най-ярките революционери в българската история, който е реализиран съвместно с графично студио „Пункт“. Шрифтът е дигитализиран и общодостъпен. Официалното представяне бе модерирано от Ива Дойчинова, основател на кампанията „Будител на годината“. Домакин на събитието бе Стоилка Арсова, директор на НКПС, а сред гостите бяха авторите на шрифта Павел Павлов, Трифон Андреев и Красимир Ставрев, както и представители на медиите.
Това е третият мащабен проект на Националната картова и платежна схема, след като успешно бяха представени дигиталните шрифтове на Васил Левски и Христо Ботев. Инициативите са част от дългосрочната мисия на НКПС да съхранява културното наследство на България и да го предава на идващите поколения. Създаването на дигитален шрифт, вдъхновен от запазените ръкописи на Раковски, дава възможност на всеки българин да се докосне до неговия несломим дух и воля. Чрез този проект НКПС насочва общественото внимание към съхранението и популяризирането на българското национално наследство, стремейки се да запази неговото обаяние живо и достъпно за всеки в съвременната дигитална ера.
За да бъде дигитализиран почеркът на Раковски са задълбочено изследвани образци на букви, цифри и символи, извлечени от запазени ръкописи, съхранявани в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, както и преглед на източници в експозицията „Котленски възрожденци с Пантеон на Георги Стойков Раковски” в гр. Котел. Тези ценни материали служат за основа на новия шрифт, като пред неговите създатели остава предизвикателството да запазят уникалните черти и едновременно с това осигурят неговата лесна четимост за съвременния потребител. Дизайнерите са наблегнали изключително прецизно на всеки един детайл, включително по-силен натиск при изписването на определени букви, определени уникални завършеци на букви и движения на перото.
Висока оценка за шрифта бе получена от световни експерти в типографската общност, както и в областта на визуалните изкуства и дизайна.
Новият дигитален шрифт на Раковски е вече безвъзмездно достъпен за всички желаещи през сайта на НКПС: www.bcard.bg/Rakovski.
Веднага след като стартираха инициативите през 2021 година, те достигнаха до сърцата на хиляди българи. Оттогава до днес шрифтовете са изтеглени над 2000 пъти, както от страната, така и от чужбина. Те са използвани за изписване на сгради, рекламни материали и различни проекти, свързани с българската култура, в десетки училища и читалища. С тяхна помощ съвременните творци получават шанс да почетат наследството на нашите герои и да го вплетат в модерния визуален език. Това е свидетелство за нарастващия интерес към българското културно наследство и важността на неговото опазване в модерния живот.