В ЧСУ „ДРУЖБА“ – София вече функционира специализиран контейнер за събиране на дрехи за рециклиране
- Categories Новини
- Date 22/06/2023
В ЧСУ „ДРУЖБА“ – София вече функционира специализиран контейнер за събиране на дрехи и продукти от текстил за рециклиране. Училището се включи в кампанията на Български червен кръст (БЧК) и „ТЕКСЛАЙФ“ ООД, които предоставиха контейнера на училището.
Той е разположен пред централния вход на образователната институция и е достъпен както за всички родители, ученици и учители от училището, така и за всички жители на жк „Обеля“, които желаят да предоставят дрехи от текстил за рециклиране.
Проектът се отличава от другите в сферата на разделното събиране на суровини с това, че има благотворителен и дарителски аспект.
Контейнерите за текстил са част от мащабна национална кампания за популяризиране на система за ефективно събиране и оползотворяване на дрехи и текстилни продукти от населението.
Тя стартира от Пловдив на 1 март 2016 г., следващата година продължава в София, след което мрежата от контейнери постепенно се разширява и към 2023 г., градовете с контейнери за разделно събиране на текстил с логото на БЧК са Варна, Бургас, Стара Загора, Перник, Асеновград, Велико Търново, Габрово, Севлиево, Пазарджик, Област Пловдив – Първомай, Куклен, Съединение и още няколко по-малки населени места.
Към момента в тези градове са разположени над 300 контейнера, като е планирано броят им да достигне 1000 през следващите няколко години.
Събраните продукти периодично се събират и се извозват до специализирана фабрика за сортиране, където при необходимост се преработват или се подготвят за повторно оползотворяване и се предоставят на хора в нужда.
Основната част от годния за употреба по първоначално предназначение текстил (най-ценната част) се връща обратно в икономиката и с него се осигурява достъп до облекло и домашен текстил за хиляди хора в страни от Третия свят, където населението трудно може да си позволи закупуване на нови текстилни изделия.
Изискването към текстилните изделия – дрехи, домашен текстил, чанти и други аксесоари, е да бъдат в годно за употреба състояние и да са прилежно опаковани в торбичка. За всеки събран килограм текстил от контейнерите, се отчисляват средства за фондовете на БЧК.
Подходящи за даряване са дрехи, домашен текстил /покривки, хавлии, завеси/, чанти, обувки и други аксесоари, без значение от размер, пол, вид или материя. Условието е те да са запазени и годни за употреба, опаковани в добре затворени торби /с хигиенна цел – да не се смесва с другия текстил и да не се зацапва, което понякога го прави негоден/. Не са подходящи за предаване обемни продукти като дюшеци, юргани, килими, както и артикули с предимно пластмасови и метални части /проходилки, детски колички и др./, както и обемни торби, кашони, сакове, по-големи от отвора на клапата на контейнера /води до задръстване и счупване на механизма/. Стремежът е дрехите да бъдат използвани отново по първоначалното си предназначение
Да бъдат във вид такъв, какъвто Вие бихте приели да използвате, в случай на нужда.
С тези, които са годни за употреба, се създава кризисен резерв за подпомагане от БЧК на пострадали при бедствия, аварии и кризи и ще се извършва целево даряване на дрехи на хора в нужда.
Останалите изделия, които не са годни за употреба по първоначалното им предназначение, се преработват и рециклират в България или фабрики в други държави.
Този щадящ природните ресурси модел има за цел да връща суровините обратно в икономиката и да създава възможности за удължаване на техния живот чрез многократно използване или трансформирането им в друг вид продукт. По този начин се предотвратява или поне намалява значително добива на нови природни ресурси.
Предаването разделно на текстил в специализираните контейнери с логото на БЧК, го запазва, да не бъде изхвърлен в общия отпадък и депониран на сметищата или да бъде нерегламентирано изгорен. Спестяват се средства на общините, със стремеж към нулев отпадък и чиста градска среда.
Благодарение на разделното събиране и последващо оползотворяване на текстилните ресурси се постигат значими екологични /текстилната промишленост е четвъртата най-замърсяваща след транспортната, хранително-вкусовата и строителната/, хуманитарни и социални ползи.
ЧСУ “ДРУЖБА” – София е Иновативно училище по одобрен проект от Министерството на образованието и науката, като основна цел е не само да се преподава, но и спазването на основни морални добродетели на учениците.
Рециклирането е част от кампанията на училището за екологичен начин на живот и опазване на околната среда, в които с приоритет са инициативите, които не само насърчават опазването на природата, но имат и ясно изразена социална кауза. Преди няколко седмици училището представи и нов контейнер за събиране на пластмасови капачки, в който учениците ще подпомогнат действията на организацията “Капачки за бъдеще” за закупуване на детска линейка.