Ученици от ЧСУ „ДРУЖБА“ – София представиха иновативни и оригинални проекти в състезанието firSTep
Ученици от ЧСУ „ДРУЖБА“ – София представиха иновативни и оригинални проекти в състезанието firSTep.
Събитието се провежда за четвърта поредна година в училището. To съчетава проектно-базирано обучение, STEM и STEAM методология, а за да решат даден проблем учениците избират една от 17-те глобални цели на ООН. За състезанието има специална изпитна комисия, която не само наблюдава проектите, но и начина, по който те са презентитарани от учениците. Оценяването е по предварително формулирани критерии, а всеки екип от състезанието има свой научен ръководител. Тази година firSTep се проведе в два дни за учениците от 3. клас до 11. клас.
Почти всички проекти на нашите гимназисти бяха свързани с опазването на околната среда, както и с нашето Иновативно училище за изграждане на характер. Ето и тяхното кратко описание.
Велогенератор и рифовете на бъдещето – устройството генерира 45 волта енергия и максимална мощност от 200 вата; бяха необходими средно 6 минути за едно кафе от машина, а дали това наистина е така провериха всички, които решиха да пият разсънващата напитка; проeктът е част от дилемата дали да опазваме околната среда или не и цели природосъобразно използване на енергия и намаляване на въглеродния отпечатък.
Symphony in justice или защо е важно да се борим с неравенството между половете, етноса, религията, а учениците ни обърнаха внимание и на икономическото неравенство; те създадоха специален уебсайт, чиято основна цел е да информира читателите за неравенството, което е и основна част от решението на проблема;
Toxic gases – замърсяването с въглероден диоксид продължава да бъде основен проблем на цялата планета, а един от основните начини за решаването му е да се търсят и прилагат алтернативи – използването на метро, електромобили, велосипеди.
Flow to Glow – мини ВЕЦ „ДРУЖБА“ предостави чиста електроенергия от 12 вата, достатъчна за една LED крушка само от една малка пластмасова туба с вода; проектът цели да покаже целесъобразното използване на природна енергия, която е най-евтина и най-чиста за околната среда.
Превърнали ли сме се в консуматорско общество или как да използваме огромното количество пластмаса в ежедневието ни – ученик се вдъхнови от начинанието ни за пластмасовите капачки и нашето метално сърце и реши да оптимизира процеса, като използва непотребни кашони и ги оцвети, за да бъдат по-атрактивни, след което ги постави на видими места в различни класни стаи из училището; по-този начин успяхме да увеличим с 50% количеството пластмасови капачки, които предоставяме на Капачки за бъдеще.
Вторият ден продължи с представянето на проектите на учениците от 3. клас до 7. клас. Ето и тяхното описание.
Водорода в ежедневието ни чрез електролиза е изключително любипитен проект на наши седмокласници, който изследва приложението му в различни аспекти на живота ни – от медицината, до задвижването на автомобили, без да замърсяваме околната среда. Учениците демонстрираха уникалните му свойства чрез специално устройство, което добавя още водород във водата, който пречиства организма ни от радикали. Използването на водород в медицината спомага за проблеми в дихателната система и за отслабване, а много фармацевтични компании го използват за козметични продукти.
Конструктор по история – използвайки затрудненията си по история ученик конструира Паметника на Шипка и доказа, че по този начин историята става по-лесна, по-достъпна и по-разбираема.
Алтернативна енергия от рециклирани материали – ученици произведоха алтернативна енергия с помощта на сешоар и вятърни турбини. Така в умален проект ВЕИ „ДРУЖБА“ захрани осветлението в малка къща.
Изследване на качеството на въздуха чрез специален микроконтролер и MQ – 135 сензор за качеството на въздуха, използвайки специални компютърни програми.
Как влияят климатичните промени около нас и какво можем да направим ние, за да ги спасим – проектът е насочен с цел опазване на природата и предлага различни стъпки, които всеки един човек би могъл да предприеме – използване на съдове за многократна употреба, използване на продукти, които могат да се рециклират.
Дишо-метър: Изследване на нивата на кислород във въздуха – ученик взе проби от три различни места, използвайки стоманено топче и оцет в епруветка, след което се образува ръжда. След проведените експерименти (образуване на вакуум) и използване на специални формули ученикът доказа, че въздухът е най-чист в планините и горите, а в града нивото на въглероден диоксид е по-голямо.
Използвайки стара играчка ученици направиха хибридна кола, като вмъкнаха специални перки, които да генерират енергия, както и соларен панел. Учениците дори обмислят занапред да подобрят аеродинамиката на превозното средство.
Поздравления за всички ученици, ръководители на проектите, журито и организаторите!
Награждането ще бъде на 08.05.2024 г.
Tag:firSTep, STEAM, STEM, състезание, ученици, учители, ЧСУ „Дружба“ - София“